Zdecydowanie największą popularnością w jubilerstwie cieszą się brylanty: okrągłe, oszlifowane diamenty. Szlif wydobywa z nich to co najpiękniejsze, dlatego cena brylantów zawsze jest wyższa od ceny diamentów. Diament to bardzo rzadki minerał, najtwardszy ze wszystkich znanych w przyrodzie. Zajmuje najwyższe, dziesiąte miejsce w skali Twardości Mohsa.
Wartość i jakość brylantów jest oceniana na podstawie czterech głównych cech. Jest to zasada 4C - skrót pochodzi od pierwszych liter słów:
1. Carat - masa wyrażana w karatach (ct). 1 karat to 0,2 grama. Im więcej karatów, tym cenniejszy kamień.
2. Colour - zgodnie z Polską Normą PN-M-17007:2002 dotycząca wyceny diamentów barwa oznaczana jest literami od D do Z, gdzie D oznacza całkowicie bezbarwny kamień, natomiast Z to diament wpadający w odcień żółty. Najcenniejsze diamenty to te bezbarwne oraz naturalnie kolorowe. Pełna skala barwy diamentu:
- D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z
3. Clarity - czystość. Najcenniejszy kamień to ten, który jest idealnie czysty, czyli nie ma wewnętrznych skaz czy inkluzji. Niestety, idealnie czyste kamienie to rzadkość. Skala czystości, zaczynając od najczystszego kamienia to:
- LC (Loupe clean) - lupowo czysty - najwyższa czystość, brak widocznych wyrostków i niedoskonałości nawet przy powiększeniu 10-krotnym.
- VVS1, VVS2 (Very, very small inclusions) - bardzo, bardzo małe wyrostki - niedoskonałości ciężko dostrzec przy 10-krotnym powiększeniu
- VS1, VS2 (Very small inclusions) - bardzo małe wyrostki - niedoskonałości widoczne przy powiększeniu 10-krotnym
- SI1, SI2 (Small inclusions) - małe wyrostki, nie widoczne gołym okiem, przy powiększeniu z łatwością można je dostrzec
- P1, P2, P3 (Pique) - wyrostki widoczne gołym okiem
4. Cut - szlif pozwalający uzyskać konkretny kształt kamienia. Proporcja, symetryczność bryły i jakość polerowania to czynniki, które są niezwykle istotne. Szlif brylantowy, który tworzy popularne i najdroższe ze wszystkich diamentów, brylanty, zapoczątkował swoją formę w XVII wieku. Blisko 200 lat później opracowano szlif brylantowy starszy. Doskonałość osiągnął dopiero dzięki współczesnemu szlifowi brylantowemu, który został opracowany w 1919 roku przez belgijskiego matematyka Marcela Tolkowskiego. Pełny szlif brylantowy posiada co najmniej 32 fasetki oraz taflę w części górnej, 24 fasetki oraz szpic w części dolnej - łącznie 57 płaszczyzn. Wpływ na ocenę szlifu ma jego kształt, proporcje oraz wykończenie. Skala oceny szlifu to:
- Wspaniały (Excellent)
- Bardzo Dobry (Very Good)
- Dobry (Good)
- Średni (Fair)
- Słaby (Poor)
Odpowiednio oszlifowane diamenty oślepiają blaskiem. Równe fasety idealnie załamują i odbijają promienie światła, tworząc z biżuterii iskrzący dodatek do uroku każdej kobiety.
Decydując się na zakup brylantu, należy zwrócić uwagę, czy posiada on specjalną certyfikację instytucji gemmologicznej, która jest gwarancją jego jakości. Każdy brylant zakupiony w sklepie internetowym Twój Pierścionek, posiada certyfikat gwarantujący jego autentyczność.